Йога від воїнів Натх до Мерлін Монро. Або чому "чоловічу" йогу вважають "жіночою"
- Денісова Юлія
- 25 сент. 2016 г.
- 3 мин. чтения
На сьогоднішній день є певна домінація практикуючих йогу жінок над чоловіками, сама світова спільнота є натхненням та поштовхом , щоб її викладати саме жінкам. Можливо вам буде дивно, але протягом більшої частини своєї історії, йога практикується майже виключно чоловіками.
Історія йоги, як нам відомо, досить таємнича і прадавня. Єдине, що ми знаємо напевно, це те, що йога передує письмовій мові, і навіть після того, як Патанджалі записав Йога Сутри близько 600 р.до н.е. йога залишалась усною традицією. Вона передавалась від вчителя до учня і до 14 століття практикувалась тільки чоловіками, в своїй пере важності аскетами , які прагнули вивільнитися від циклу перероджень і смерті. На початку йога була зосереджена тільки на медитаціях, які дозволили б їм отримати «надлюдські» вміння, такі як здатність долати голод і спрагу, тим самим звільняючи себе від страждань фізичного світу.
Асани на основі хатха-йоги, основою які є для більшості стилів йоги які практикуються сьогодні, ніколи не були популярними до середньовіччя. Це досить парадоксально, що цей тип йоги сьогодні розглядається як "дівчачий", бо Хатха-йога спочатку відносилась до воєнізованого йогічного порядку, відомого як йогіни Натх або воїни Натх.
Поза межами Індії , або на так званому Заході більше уваги приділяють фізичній йозі , зосередженню сил назовні а не в середину, тоді відповідно метидація та саморефлексія – є однією із причин чому йогу називають «дівчачим заняттям». Але йогіни Натх знали, що медитація є потужним інструментом посилення психологічної уваги та формування духовної сили.
Як не дивно, історія про те, чому йога стала «дівчачою» пов’язана з патріархальним Гуру , які не хотів передавати вчення йоги жінкам взагалі. Цим Гуру був Т.Крішнамачар’я , який навчав у Майсорі. Першою жінкою яка просилася до нього на навчання була Євгенія Петерсон, пізніше відома як Індра Деві. Так сталося в долі Деві , що її доля звела із махараджою Майсору , який практикував у Крішамачар’ї , він і привів її до нього. Але Крішнамачар’я спочатку категорично відмовився її прийняти бо вона була жінкою, та ще й із заходу. Зрештою Петерсон вдалося переконати Гуру в серйозності своїх намірів. Жінка була поставлена в строгі рамки , і Гуру випробовував її , намагався зламати жіночу силу волі через фізично вимогливі тренування. Згодом її відданість та самовіддача допомогли зав’язати тісну дружбу з Крішнамачарі .
У 1947 році Індра Деві принесла свою любов до йоги на Захід через Голлівуд, де її студентами стали Мерилін Монро, Грета Гарбо, і знаменита косметолог Елізабет Арден . Насправді це завдяки Індра Деві, йога так часто спостерігається в області охорони здоров'я в США,та саме після навчання з Деві, Arden включила і йогу в свої спа-програми в галузі охорони здоров'я для багатих і знаменитих.
Ще одною досить знаменитою першою жінкою йогом стала Ліліас Фолан ,США. Вона навчалася у Десікачара та Б.К.С.Айєнгара. Вона вперше у 1970 році вивела йогу в ефір, тим самим «оселившись» в домі кожного, на території усього США. Ліліас показала, що йога для всіх і кожного. Досить легкий і ніжний стиль навчання новачків мав велику популярність особливо у матусь в декреті та домогосподинь, з чим і асоціювалась Ліліас.
З 5000 річною історією йоги, важко що небудь стверджувати про неї. Йогіни постійно дебатують про сучасну йогу, нові стилі, деякі з них взагалі важко назвати такою))
Єдине що можна сказати , це те, що йога все ж таки має надзвичайний вплив на психо-емоційний та фізичний стан людини, йога робить людей щасливішими, здоровішими, сильнішими як ззовні так і зсередини. Ці переваги є однаковими як для жінок так я для чоловіків. Тішить те, що в інтернет просторах та в групах на заняттях з’являється все більше чоловіків. А це означає, що вони починають розуміти і помічати, з них багато спортсменів.
Йога не несе в собі поняття фізичних вправ, йога це стан розуму, стан душі, стиль життя. З йогою життя наповнюється яскравими кольорами, життя робиться «смачнішим» , йога несе добро, мир і спокій тим хто практикує та ділиться з навколишнім світом.

Comments